Přeskočit na hlavní obsah

Šumivky I. - základní recept a informace

Bath Bombs neboli šumivky!

Každý se potřebuje občas zrelaxovat a pro tyto účely skvěle poslouží doma vyrobené šumivky do koupele! Zábava do vany pro děti i pro dospělé :-)
Recept je jednoduchý a z dostupných surovin, tak se na to pojďme podívat:


SYPKÉ SUROVINY

100 g jedlé sody
50 g kyseliny citronové
30 g kukuřičného škrobu
30 g Epsomské soli / mořské soli / soli z Mrtvého moře / Himálajské soli
1 PL sušených květů levandule (volitelné)

POSTUP

Bokem si ve 2 PL kokosového oleje (nebo jiného tekutějšího oleje) rozmícháme 1% koncentraci esenciálních olejů, což zde odpovídá cca 2 g. Já zvolila levanduli lékařskou. EO můžete libovolně zvolit podle nálady nebo podle zásob s důrazem na správné použití, ne všechny esenciální oleje jsou vhodné všude a pro všechny! :-) Důležité je rozmíchat EO předem v oleji, protože nejsou ve vodě rozpustné. V této fázi vmíchejte i barvivo, alespoň pak poznáte, že máte tuto směs rovnoměrně promíchanou se zbytkem surovin!

Tip: Co se týče barviva, u šumivek platí čím méně, tím lépe. Alespoň v případě, kdy je používáte ve vlastní vaně a čeká vás následný úklid :-)
Tip 2: Kdo má doma sulfátový ricinový olej, může jím nahradit kokosový olej, na rozdíl od něj je totiž ve vodě rozpustný a neměl by zanechávat mastnou vanu (pozor, není totéž jako ricinový olej lisovaný za studena).

Smícháme sypké suroviny a promícháme. Přidáme směs oleje s EO a micou, opět důkladně promícháme. Používám metličku a hlubší mísu. Když máme směs rovnoměrně zabarvenou, je čas na postupné vlhčení. Ideální je použít vodu či hydrolát v rozprašovači. I zde platí, lepší méně než více. V momentě, kdy vám to začne šumět, přidali jste moc vody a zpomalte.
Konzistence by měla připomínat mokrý písek a po stlačení držet tvar. Směs natlačte do formiček a počkejte pro jistotu do druhého dne, následně opatrně vyklepněte.
Můžete využít teflonové formy na cupcaky či muffiny, umělohmotná tvořítka na led nebo kulaté formičky na šumivky. V silikonových formách se špatně pracuje a šumivky se rozpadávají.

PS: Pevné nervy budou pravděpodobně potřeba. Já mám doma kovové kleště na šumivky a přesto je úspěšnost versus rozpadnutí šumivky 1:1. Ve formičkách to jde ze začátku lépe... Držím palce!


Zde video, jak vypadá šumivka v akci. Navíc ta vůůůně!!


Dejte mi vědět do komentářů, jak se vám šumivky povedly! <3

Bára
Czech Artisan Soap

Komentáře

  1. Bomby jsme zkoušeli se synem poprvé a naposledy :-D asi jsem dala moc vody, možná tomu dám ještě šanci a zkusím podle vašeho návodu.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Dobrý den, určitě jim dejte ještě šanci! Šumivky se dají vyrábět i úplně bez vody, na toto množství stačí opravdu pár (1-3) stříknutí hydrolátem. Případně jsem viděla stříkání šumivek alkoholem místo vody, pak taky nevyšumí. Držím palce!

      Vymazat

Okomentovat

Oblíbené položky

Esenciální, éterické nebo vonné oleje? Jak se v nich vyznat ?

NÁZVOSLOVÍ Esenciální, éterické nebo vonné oleje? Jak se v nich vyznat? Na úvod bych ráda tyto pojmy jednoznačně rozlišila. Esenciálním či éterickým olejem označujeme pouze vůně 100% přírodního původu , získávané destilací či lisováním rostlin s obsahem vonných silic. Není mezi nimi žádný rozdíl, jsou to synonyma a označují totéž, na našem trhu jsou k dostání i pod pojmem 100% přírodní silice. Na straně druhé se nacházejí syntetické (v laboratořích vyráběné) vonné kompozice označované jako vonné oleje , INCI těchto olejů bývá "Parfum" , v lepším případě vypíšou konkrétní syntetické látky s alergeny. Pokud se rozhodnete používat syntetické vůně, dejte si pozor, aby byly certifikované pro použití v kosmetice. Vonný olej určený do aromalampy v žádném případě na pleť nepatří. PS: Salus s hnědou nálepkou značí vonné oleje do aromalampy, zelenou nálepkou označují esenciální oleje. Vůně označované jako aroma mohou být jak přírodního, tak syntetického původu . Informaci o

OVĚŘENÁ ALKOHOLOVÁ DEZINFEKCE PODLE WHO

ÚČINNÁ ALKOHOLOVÁ DEZINFEKCE V poslední době ožehavé téma :-) Světová zdravotnická organizace WHO vydala ověřený návod, jak si kdokoliv může vyrobit zaručeně účinnou dezinfekci na ruce ze 4 surovin. Skládá se z vysokoprocentního alkoholu nebo isopropyl alkoholu, tří procentního peroxidu vodíku, glycerínu a vody. Výsledná koncentrace alkoholu v dezinfekci má být dle nich v rozpětí mezi 70 - 85%.  Podle dalších zdrojů je nezbytná minimálně 70% koncentrace, tuto informaci uvádí i WHO na svém webu přímo u COVIDu. Další zdroje uvádí absolutním minimum jako 60%, ale to mně osobně nepřijde dostatečné. Zde musím podotknout, že i moje kupovaná certifikovaná chirurgická dezinfekce obsahuje 850 mg/g ethanolu a je deklarována jako virucidní. Pro klid všech dodávám, že pro zdravého člověka je stejně nejdůležitější mýt si častěji ruce mýdlem správnou technikou po dobu alespoň 20 vteřin. Nicméně jsou tu ohrožené skupiny obyvatel se sníženou imunitou a dezinfekce je téměř všude vyprodaná, tak co s t