Přeskočit na hlavní obsah

Představení

Kdo jsem a proč zakládám další z řady blogů o výrobě přírodních mýdel a kosmetiky?


Mé jméno je Barbora Lomová a pokud sem přicházíte z nějaké facebookové DIY skupiny, pravděpodobně mě již budete znát. :) Je mi necelých 27 let, žiji s partnerem Lukášem a jedním kocourkem v bytě na Kladně a oba dojíždíme do Prahy za prací v korporátní sféře. Naším společným cílem je přestěhovat se do baráčku na vesnici, já si nechám zkolaudovat oficiální mydlárnu a Lukáš by chtěl jednou chovat včely. Směřujeme k tomu, pomalu, ale jistě!

Mezi moje další hlavní koníčky patří focení (Sony A7 a staré manuální objektivy), vaření, cestování, zvířata a sport. IG profil: https://www.instagram.com/lomovab/

Když jsem se před skoro deseti lety přestěhovala sama do Prahy, začala jsem se detailněji zajímat o zdravý životní styl, počínaje stravou a konče kompletní Non Toxic domácností (viz FB Svět non toxic). S tím souviselo čtení všemožných etiket se složením a velká nespokojenost s výběrem použitých surovin jak v jídle, tak v kosmetice. Proto jsem se rozhodla nastudovat vše potřebné k vlastní výrobě kosmetiky, čisticích prostředků a nakonec i přírodních mýdel (CP i HP). Na rozdíl od většiny zbylých mydlářů se věnuji oběma "odvětvím". U nás doma nenajdete jediný kupovaný výrobek z drogerie! Je to tak osvobozující.. :)

Největším impulzem k vytvoření blogu je pro mě nespočet šílených a zdraví ohrožujících "zaručených" návodů na výrobu krémů, mastí, mýdel apod, kterými se to na různých DIY webech či skupinách na FB jen hemží. Postupně bych ráda přidávala články na témata, která vás nejvíce pálí (např použití a výběr konzervantů v kosmetice s vodní složkou, rámcové receptury, netradiční suroviny, méně známé techniky výroby a zdobení mýdla atd).

Bohužel je internet prolezlý "výrobci", kteří si jeden den umíchají cosi podle nějakého no name receptu a druhý den už to prodávají náhodným lidem v různých skupinách, z toho mi vstávají vlasy hrůzou! Většinou nemají ani základní povědomí o konzervantech, surovinách a jejich bezpečných kombinacích, natož aby posoudili vhodnost použitého receptu. Jde především o vaše zdraví!


MOJE MYDLÁŘSKÉ PRIORITY:


1) bezpečné přírodní mýdlo;
2) non toxic složení - žádné syntetické parfémy ani chemická barviva, konzervanty, parabeny ani nic podobného u mě nenajdete (budou články PROČ NE!);
3) kvalitní suroviny v nejvyšší možné kvalitě, na ovonění mýdel používám výhradně 100% přírodní esenciální oleje a přírodní barviva.

V sekci odkazy jsem připnula doporučené weby, na kterých získáte pouze ověřené rady ohledně výroby mýdel, abyste mohli začít bezpečně mýdlařit. Já bych se tu chtěla věnovat spíš kontroverznějším tématům, mydlářským technikám a méně tradičním praktikám, které v českých vodách nejsou příliš k vidění a informace k nim v mateřském jazyce chybí úplně. Plánujeme i natáčení videí s průběhem vytváření jednotlivých designových technik!

Výroba designových a zároveň 100% přírodních mýdel je moje největší vášeň, proto se v současné době připravujeme na administrativní boj s hygienou a stavebním úřadem, abychom mohli zkolaudovat provozovnu, která je nutná pro oficiální prodej mýdel. Vzhledem k tomu, že je to ještě otázka řady měsíců, žádné výrobky zveřejněné na této stránce nemohu jako mýdlo prodávat, jelikož nesplňují zákonné požadavky (PS: náklady na provozovnu a certifikaci mýdel v EU se pohybují v řádech statisíců, blíže se dozvíte u Zdeňky na blogu). Bez splnění těchto a mnoha dalších podmínek NEMŮŽE NIKDO LEGÁLNĚ PRODÁVAT BYŤ JEDINÝ KOUSEK MÝDLA NEBO KOSMETIKY.

Od září 2018 navíc startuje nový ročník celosvětové mydlářské soutěže Soap Challenge Club, které se chystám zúčastnit, takže blog zároveň využiji i k prezentaci mých soutěžních mýdel (NEPRODEJNÍCH!).

Tak, to by bylo k představení asi vše a můžeme se do toho společně pustit! :)






Bára z Czech Artisan Soaps <3

Komentáře

  1. Děkuji moc za velice zajímavé představení do Vaší značky. Já si docela dost v poslední době pohrávám s myšlenkou různých bio a přírodním kosmetik a vaše značka mne docela dost zaujala... Jinak, jestli by Vás zajímalo, odkud si bio kosmetiku kupuji já, tak je to třeba z této stránky zde a možná začnu doporučovat i tu Vaši brzy :-)

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Oblíbené položky

Esenciální, éterické nebo vonné oleje? Jak se v nich vyznat ?

NÁZVOSLOVÍ Esenciální, éterické nebo vonné oleje? Jak se v nich vyznat? Na úvod bych ráda tyto pojmy jednoznačně rozlišila. Esenciálním či éterickým olejem označujeme pouze vůně 100% přírodního původu , získávané destilací či lisováním rostlin s obsahem vonných silic. Není mezi nimi žádný rozdíl, jsou to synonyma a označují totéž, na našem trhu jsou k dostání i pod pojmem 100% přírodní silice. Na straně druhé se nacházejí syntetické (v laboratořích vyráběné) vonné kompozice označované jako vonné oleje , INCI těchto olejů bývá "Parfum" , v lepším případě vypíšou konkrétní syntetické látky s alergeny. Pokud se rozhodnete používat syntetické vůně, dejte si pozor, aby byly certifikované pro použití v kosmetice. Vonný olej určený do aromalampy v žádném případě na pleť nepatří. PS: Salus s hnědou nálepkou značí vonné oleje do aromalampy, zelenou nálepkou označují esenciální oleje. Vůně označované jako aroma mohou být jak přírodního, tak syntetického původu . Informaci o

Šumivky I. - základní recept a informace

Bath Bombs neboli šumivky! Každý se potřebuje občas zrelaxovat a pro tyto účely skvěle poslouží doma vyrobené šumivky do koupele! Zábava do vany pro děti i pro dospělé :-) Recept je jednoduchý a z dostupných surovin, tak se na to pojďme podívat: SYPKÉ SUROVINY 100 g jedlé sody 50 g kyseliny citronové 30 g kukuřičného škrobu 30 g Epsomské soli / mořské soli / soli z Mrtvého moře / Himálajské soli 1 PL sušených květů levandule (volitelné) POSTUP Bokem si ve 2 PL kokosového oleje (nebo jiného tekutějšího oleje) rozmícháme 1% koncentraci esenciálních olejů, což zde odpovídá cca 2 g. Já zvolila levanduli lékařskou. EO můžete libovolně zvolit podle nálady nebo podle zásob s důrazem na správné použití, ne všechny esenciální oleje jsou vhodné všude a pro všechny! :-) Důležité je rozmíchat EO předem v oleji, protože nejsou ve vodě rozpustné. V této fázi vmíchejte i barvivo, alespoň pak poznáte, že máte tuto směs rovnoměrně promíchanou se zbytkem surovin! Tip: Co se týče

OVĚŘENÁ ALKOHOLOVÁ DEZINFEKCE PODLE WHO

ÚČINNÁ ALKOHOLOVÁ DEZINFEKCE V poslední době ožehavé téma :-) Světová zdravotnická organizace WHO vydala ověřený návod, jak si kdokoliv může vyrobit zaručeně účinnou dezinfekci na ruce ze 4 surovin. Skládá se z vysokoprocentního alkoholu nebo isopropyl alkoholu, tří procentního peroxidu vodíku, glycerínu a vody. Výsledná koncentrace alkoholu v dezinfekci má být dle nich v rozpětí mezi 70 - 85%.  Podle dalších zdrojů je nezbytná minimálně 70% koncentrace, tuto informaci uvádí i WHO na svém webu přímo u COVIDu. Další zdroje uvádí absolutním minimum jako 60%, ale to mně osobně nepřijde dostatečné. Zde musím podotknout, že i moje kupovaná certifikovaná chirurgická dezinfekce obsahuje 850 mg/g ethanolu a je deklarována jako virucidní. Pro klid všech dodávám, že pro zdravého člověka je stejně nejdůležitější mýt si častěji ruce mýdlem správnou technikou po dobu alespoň 20 vteřin. Nicméně jsou tu ohrožené skupiny obyvatel se sníženou imunitou a dezinfekce je téměř všude vyprodaná, tak co s t